Ile należy się rodzicowi, który łączy opiekę z częścią etatu
ŚWIADCZENIA | Jednoczesne korzystanie przez pracownika z urlopu rodzicielskiego i świadczenie pracy w udzielającej go firmie komplikuje ustalanie wysokości wynagrodzenia tej osoby. Są też wątpliwości przy obliczaniu zmiennych składników pensji oraz wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego.
Gdy pracownik łączy zadania służbowe z opieką nad dzieckiem, jedynym ograniczeniem jest maksymalny wymiar świadczenia pracy. Nie może on przekraczać połowy pełnego wymiaru czasu pracy. W takim wypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część etatu (art. 1821a § 6 k.p. w związku z art. 1821 § 5 k.p.).
Jaka podstawa obniżenia
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy, to jego płacę zasadniczą należy proporcjonalnie obniżyć do wymiaru świadczenia pracy określonego we wniosku. Jeśli wolą pracownika jest wykonywanie zadań w maksymalnym wymiarze pół etatu, jego pensja zasadnicza powinna być obniżona o połowę, stosownie do faktycznego rozmiaru świadczonych obowiązków. To zgodne z zasadą ekwiwalentności wynagrodzenia do wykonanej pracy oraz sprawiedliwe, gdyż w pozostałej części etatu pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego, nabywając z tego tytułu prawo do zasiłku.
Wskazuje to na stałość wymiaru zatrudnienia podwładnego, który nie zmienia się wskutek podjęcia pracy w części etatu podczas urlopu rodzicielskiego. Podejmując w takim okresie pracę na pół etatu, nadal jest zatrudniony na pełen etat lub ewentualnie w zakresie wyższej jego cząstki, skoro w pozostałym korzysta z urlopu na opiekę. W efekcie świadczenie pracy przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta