Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

In vitro nie do przyjęcia

24 lipca 2014 | Kraj | Tomasz Krzyżak
Z punktu widzenia nauki Kościoła in vitro jest nie do zaakceptowania, ale kierując się zasadą tzw. większego dobra, w niektórych sprawach dopuszcza ona kompromis polityczny. Takim kompromisem jest ustawa, która w trzech przypadkach zezwala  na przerwanie ciąży. Na zdjęciu obrady episkopatu Polski w 2012 r.
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Z punktu widzenia nauki Kościoła in vitro jest nie do zaakceptowania, ale kierując się zasadą tzw. większego dobra, w niektórych sprawach dopuszcza ona kompromis polityczny. Takim kompromisem jest ustawa, która w trzech przypadkach zezwala na przerwanie ciąży. Na zdjęciu obrady episkopatu Polski w 2012 r.

„Rz" ustaliła | Biskupi nie poprą ewentualnego kompromisu politycznego w sprawie in vitro. Kościelni eksperci krytykują propozycje resortu zdrowia.

Minister zdrowia wysłał w ubiegłym tygodniu do konsultacji społecznych projekt ustawy o leczeniu niepłodności. W istocie jest to ustawa, która ma uregulować w Polsce problem zapłodnienia metodą in vitro. O innych metodach leczenia bezpłodności nie ma w niej ani słowa.

Wolnoamerykanka

„Rz" dotarła do opinii na temat projektu, którą na potrzeby zespołu ekspertów episkopatu ds. bioetycznych opracował współpracujący z nim zespół prawników. Czytamy m.in., że „w perspektywie nauczania Kościoła nie ma możliwości poparcia tego projektu w procedurze legislacyjnej".

Co nie podoba się prawnikom? Przede wszystkim dostępność procedury dla wszystkich osób, także dla samotnych kobiet, bez udowodnienia, że wcześniej leczyły się z niepłodności metodą farmakologiczną lub za pomocą innej terapii. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9897

Wydanie: 9897

Spis treści
Zamów abonament