Dobra umowa poprawia płynność finansową
Jednym z kluczowych elementów dobrze skonstruowanej umowy pomiędzy przedsiębiorcą i jego kontrahentem jest zapisanie w niej kar umownych, które powinny jak najlepiej zabezpieczać przedsiębiorcę przed potencjalnymi stratami. W tej kwestii najlepiej jednak zdać się na pomoc doświadczonego prawnika.
Zaletą kary umownej jest łatwość zastosowania jej. W razie problemów z kontrahentem nie trzeba toczyć sporu o wysokość i zapłatę odszkodowania. Dzięki odpowiednim zapisom w umowie przedsiębiorca może relatywnie łatwo wymagać od kontrahenta, aby ten wykonał swoje zobowiązania w terminie i w taki sposób, jakiego przedsiębiorca oczekiwał przy podpisywaniu umowy.
Trzeba minimalizować ryzyko
Dobrze skonstruowana umowa z kontrahentem zabezpiecza przedsiębiorcę w razie ewentualnych problemów z jej wykonaniem, minimalizując ryzyko zastojów firmy czy braku płynności finansowej. Duże przedsiębiorstwa zazwyczaj nie pozwalają sobie na niedociągnięcia w umowach, które mogłyby narazić firmę na jakiekolwiek straty, i przygotowują kontrakty przy pomocy prawnika. Prowadzący biznesy w dużo mniejszej skali, głównie ze względów finansowych, korzystają z pomocy prawnej dużo rzadziej. Z badania Tax Care wynika, że tylko 28 proc. małych przedsiębiorców decyduje się na taką pomoc. Jednocześnie ponad połowa badanych firm zadeklarowała, że chciałaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta