Większy dostęp do gwarancji de minimis
Już nie tylko wartość udzielonej gwarancji, ale także okres, na jaki zostanie przyznana, wpływają na sposób obliczania limitu dopuszczalnej pomocy. To może pozwolić ubiegać się o wsparcie tym firmom, które do tej pory limit ten blokował.
Z początkiem lipca w życie weszły nowe wytyczne odnoszące się do tzw. pomocy de minimis. Chociaż nie zmienił się limit dopuszczalnego wsparcia i nadal wynosi on 200 tys. euro dla jednego przedsiębiorcy w okresie trzech lat (100 tys. dla firm działających w sektorze transportu), to zmieniły się zasady obliczania tzw. ekwiwalentu dotacji brutto, gdy pomoc ta jest udzielana w innej formie niż dotacja. Dotyczy to m.in. przypadków gwarancji, czyli sytuacji, gdy państwo wspiera firmy, ułatwiając im dostęp do kredytów i pożyczek bankowych. W Polsce taki program realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego, udzielając tzw. gwarancji de minimis. Ponieważ w jego zakresie firmy nie otrzymują gotówki (dotacji), wartość pomocy trzeba obliczyć, wykorzystując właśnie coś takiego jak ekwiwalent dotacji brutto.
Najważniejsze zmiany
30 czerwca zakończył się okres przejściowy dla przepisów UE w zakresie pomocy de minimis, co spowodowało konieczność dostosowania warunków udzielania gwarancji de minimis przez BGK do nowych wytycznych. Najważniejsze zmiany w tym programie:
- wprowadzają nowy sposób obliczania ekwiwalentu dotacji brutto dla gwarancji – oprócz wartości gwarancji jest ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta