Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mapa komunizmu

26 lipca 2014 | Plus Minus | Irena Lasota

Samolot MH17 rozbił się niedaleko miasta Torez w obwodzie donieckim. Miasto to już na długo zostanie w pamięci jako stacja, na której kilkadziesiąt godzin stały wagony-ponoć-chłodziarki z ciałami ofiar katastrofy.

Skąd z hiszpańska brzmiąca nazwa ukraińskiego miasta, leżącego gdzie diabeł mówi dobranoc czy, jak powiedziałby Rosjanin, „u czorta na Kuliczkach"? A może nie jest to nazwa hiszpańska, lecz francuska, a może nie pisze się Torez, tylko Thorez? Może miasto nazywało się Czystiakowo do 1964 roku i zostało przemianowane na cześć zmarłego w tym samym roku francuskiego komunisty Maurice'a Thoreza? Oczywiście, odpowiedź na te pytania jest twierdząca.

Maurice Thorez był przez ostatnie 34 lata swego życia pierwszym sekretarzem Francuskiej Partii Komunistycznej, a zmarł, jak wielu innych przywódców komunistycznych, w czasie kuracji w ZSRR.

Thorez był jednym z najwierniejszych sojuszników Stalina i zgodnie z przykazaniami Kominternu zmieniał linię polityczną partii na każde zawołanie. Od 1936 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9899

Wydanie: 9899

Zamów abonament