Mapa komunizmu
Samolot MH17 rozbił się niedaleko miasta Torez w obwodzie donieckim. Miasto to już na długo zostanie w pamięci jako stacja, na której kilkadziesiąt godzin stały wagony-ponoć-chłodziarki z ciałami ofiar katastrofy.
Skąd z hiszpańska brzmiąca nazwa ukraińskiego miasta, leżącego gdzie diabeł mówi dobranoc czy, jak powiedziałby Rosjanin, „u czorta na Kuliczkach"? A może nie jest to nazwa hiszpańska, lecz francuska, a może nie pisze się Torez, tylko Thorez? Może miasto nazywało się Czystiakowo do 1964 roku i zostało przemianowane na cześć zmarłego w tym samym roku francuskiego komunisty Maurice'a Thoreza? Oczywiście, odpowiedź na te pytania jest twierdząca.
Maurice Thorez był przez ostatnie 34 lata swego życia pierwszym sekretarzem Francuskiej Partii Komunistycznej, a zmarł, jak wielu innych przywódców komunistycznych, w czasie kuracji w ZSRR.
Thorez był jednym z najwierniejszych sojuszników Stalina i zgodnie z przykazaniami Kominternu zmieniał linię polityczną partii na każde zawołanie. Od 1936 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta