Kto pokochał rosyjskie pieniądze
biznes | Zamrożenie wszystkich aktywów Rosjan na świecie jest niemożliwe. Padłyby banki, załamałyby się rynki nieruchomości.
Zaogniająca się sytuacja wokół konfliktu na Ukrainie, zwłaszcza po zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych, może skutkować nasileniem przez Zachód sankcji wobec Rosji i najbogatszych Rosjan, zwłaszcza związanych z Kremlem. Dotychczas ucierpiało tylko kilku z nich, bo restrykcje nakierowane są raczej na przedstawicieli administracji.
Ale, jak ostrzegają komentatorzy, takie kroki mogą rykoszetem uderzyć w interesy Zachodu, dlatego Zachód nie jest do nich zbyt skory. Bogacze z Federacji Rosyjskiej są bowiem najlepszymi klientami banków czy pośredników w handlu nieruchomościami.
Zaostrzenie sankcji uderzyłoby też w firmy produkujące dobra luksusowe. Pusto zrobiłoby się w zatokach Lazurowego Wybrzeża, skąd zniknęłyby luksusowe jachty. Tylko Roman Abramowicz (14,1 mld dol. oficjalnego majątku w akcjach firm) ma tam jacht „Eclipse", za który zapłacił 250 mln euro.
Spadłyby ceny ferrari i lamborghini czekających na właścicieli na południu Francji i w Monako. I kto by płacił po 35 tys. euro za noc w luksusowym hotelu w Antibes? Arabowie już nie są tacy rozrzutni.
Wiceprezes jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie powiedział „Rz", że dla Londynu i W. Brytanii wycofanie rosyjskich pieniędzy byłoby krachem porównywalnym z opróżnieniem kont przez Turków w bankach niemieckich.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta