Hume, rzecznik umiaru
Pierwszy wybór esejów Davida Hume'a ukazał się w roku 1955 jako 12. tom Biblioteki Klasyków Filozofii w przekładzie Teresy Tatarkiewiczowej, w opracowaniu i ze wstępem jej męża. Niesłychanie cenna seria, jaką była BKF, została stworzona po to, by najwybitniejsi wówczas polscy filozofowie, tacy jak Ajdukiewicz, Dąmbska, Elzenberg, Ingarden, Kotarbiński, Ossowscy, Tatarkiewicz, mogli przeżyć, zajmując się tłumaczeniami i komentowaniem najważniejszych autorów minionych stuleci.
Wybór Tatarkiewicza nosił tytuł „Eseje z dziedziny moralności i literatury". Ostatnio Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały dokonany przez Łukasza Pawłowskiego i w jego przekładzie, niepokrywający się z poprzednim wybór „Esejów z dziedziny moralności, polityki i literatury". Za życia Hume'a ukazało się nie mniej niż 17 wydań esejów, wydań rozszerzonych, przekomponowywanych, z tekstami nieraz zmienianymi. Tak więc można mieć nadzieję na kolejne wybory.
W obecnej edycji z nieco mniejszym niż zwykle entuzjazmem czytam eseje dotyczące polityki, które dla pełnego zrozumienia wymagają bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta