Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plastik – pogromca oceanów

02 sierpnia 2014 | Kraj | Krzysztof Kowalski
Odpady z tworzyw sztucznych powodują trwałe uszkodzenia w przewodach pokarmowych ryb, morskich ssaków i ptaków
źródło: EAST NEWS
Odpady z tworzyw sztucznych powodują trwałe uszkodzenia w przewodach pokarmowych ryb, morskich ssaków i ptaków
Gigantyczne skupisko plastiku na Oceanie Spokojnym,  wykryte w 1997 roku, zajmuje ponad 3 mln km kw. Nieco mniejsze powstało w 2011 roku po tsunami, jakie uderzyło w Japonię. Inwazja plastiku dotarła już na Atlantyk i zbliża się do Oceanu Arktycznego.
źródło: Rzeczpospolita
Gigantyczne skupisko plastiku na Oceanie Spokojnym, wykryte w 1997 roku, zajmuje ponad 3 mln km kw. Nieco mniejsze powstało w 2011 roku po tsunami, jakie uderzyło w Japonię. Inwazja plastiku dotarła już na Atlantyk i zbliża się do Oceanu Arktycznego.

geografia | Na Pacyfiku powstał nowy, pływający kontynent zbudowany nie z twardych skał, piasku i gliny, ale z wyrobów przemysłu chemicznego.

Na północno-wschodnim Pacyfiku, na powierzchni i pod wodą nagromadziło się gigantyczne skupisko plastikowych odpadów: nakrętek od butelek, reklamówek, szczoteczek do zębów, zabawek, strzykawek, zapalniczek. Ten obszar ma już swoją nieformalną nazwę – to siódmy kontynent.

Podróż na śmieciach

Zajmuje on powierzchnię 3,4 mln kilometrów kwadratowych, jest dziesięciokrotnie większy od Polski. Utworzyły go prądy oceaniczne między Kalifornią a Hawajami. Niosą one śmieci z wybrzeża Ameryki Północnej i południowo-wschodniej Azji. Odkrył go w 1997 roku kapitan Charles Moore.

Po katastrofalnym tsunami, jakie nawiedziło Japonię w  2011 roku, drugi, podobny twór powstał między Hawajami i Japonią, dotarł do Kanady, przemieściły się na nim 52 gatunki niewystępujące wcześniej w Ameryce. Takie migracje stwarzają zagrożenie ekologiczne i epidemiologiczne.

Eksperci szacują, że dryfująca masa siódmego kontynentu sięga 100 mln ton. W 90 proc. składa się z plastiku, który się nie rozkłada, lecz rozdrabnia na pył tworzący w wodzie zawiesinę. Na otwartym oceanie większość tej zawiesiny unosi się pod powierzchnią, do głębokości 30...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9905

Wydanie: 9905

Zamów abonament