Braun, Szpot i Dubczek
Niektórzy ludzie mają w zwyczaju wtrącać à propos, które często jest skokiem w bok od głównego tematu rozmowy. Ja do nich należę.
A propos zatem rzekomego pobicia policjanta przez reżysera Grzegorza Brauna we Wrocławiu sześć lat temu, o co wciąż toczy się proces...
Artyści mają, jak wiadomo, skłonności do wpadania w konflikty z władzą. W 1969 roku narastający od kilku lat konflikt sowiecko-chiński doprowadził do intensywnego strzelania między obiema stronami i zaostrzenia w Polsce antychińskiej propagandy. Jednym z etapów konfliktu była próba wykorzystania przez Sowietów muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej mieszkającej w prowincji Sinciang i strzelanina nad graniczną rzeką Ussuri.
W tym samym mniej więcej czasie wyszedł z więzienia Janusz Szpotański, skazany na trzy lata więzienia na początku 1968 roku za szeptaną operę „Cisi i Gęgacze", a właściwie za rozpowszechnianie w niej nieprawdziwych informacji gospodarczych, np. że „w gospodarczy wpadliśmy korkociąg przez ten przeklęty rurociąg", i za szkalowanie partii i jej kierownictwa. W więzieniu Szpotański na podstawie samych gazet takich jak „Trybuna Ludu" i „Żołnierz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta