Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia Polski może być atrakcyjna

09 sierpnia 2014 | Kraj | Marcin Kube
Elżbieta Cherezińska (rocznik 1972). Autorka popularnych powieści historycznych i fantastycznych, teatrolożka.  W 2013 r. ukazała się jej głośna powieść „Legion”,  w której opisała losy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, jak sama pisarka mówi: „przeklętych spośród Żołnierzy Wyklętych”. Jest również autorką powieściowej sagi  o wikingach „Północna Droga”. Jej najnowsza powieść „Niewidzialna korona” to druga część z piastowskiego cyklu „Odrodzone Królestwo”. Rozpoczyna się tuż po zabójstwie króla Przemysła II podczas uczty w Rogoźnie  w 1296 r.
źródło: materiały prasowe
Elżbieta Cherezińska (rocznik 1972). Autorka popularnych powieści historycznych i fantastycznych, teatrolożka. W 2013 r. ukazała się jej głośna powieść „Legion”, w której opisała losy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, jak sama pisarka mówi: „przeklętych spośród Żołnierzy Wyklętych”. Jest również autorką powieściowej sagi o wikingach „Północna Droga”. Jej najnowsza powieść „Niewidzialna korona” to druga część z piastowskiego cyklu „Odrodzone Królestwo”. Rozpoczyna się tuż po zabójstwie króla Przemysła II podczas uczty w Rogoźnie w 1296 r.
Elżbieta Cherezińska Niewidzialna Korona  Zysk i S-ka  Poznań 2014
źródło: Rzeczpospolita
Elżbieta Cherezińska Niewidzialna Korona Zysk i S-ka Poznań 2014

Elżbieta Cherezińska - pisarka opowiada Marcinowi Kube 
o zapomnianych kobietach 
średniowiecza.

W powieści „Niewidzialna korona" kontynuuje pani losy piastowskiej dynastii w okresie rozbicia dzielnicowego. W świat intryg, zabójstw politycznych i wojen wkradają się elementy świata fantasy – gryfy, smoki.

Elżbieta Cherezińska: Gdy jestem zakotwiczona w historii, odwołując się do faktów i realiów danej epoki, to potrzebuję drugiego oddechu. Tak żeby dać czytelnikowi odczuć tamten świat niemal namacalnie. W „Odrodzonym Królestwie", sadze o Piastach, chciałam ożywić chrześcijaństwo. W „Koronie śniegu i krwi" św. Kinga dokonywała cudów „na żywo", całkiem poważnych, gdy uzdrawiała czy lewitowała, i zupełnie niepoważnych, gdy przypadkiem podgrzewała wino. Tego w „Niewidzialnej koronie" już nie ma. Poza średniowiecznym chrześcijaństwem chciałam obudzić świat wyznań pogańskich poprzez plemiona Starej Krwi. I poprzez otwarcie świata bestii herbowych ożywić epos rycerski.

Fantasy jako sposób na oddanie duchowości średniowiecznego człowieka?

Nie umieszczam fantasy tam, gdzie go nie było. Na przykład w scenach walk i turniejów chciałam, żeby wygrywał i przegrywał tylko człowiek. Chciałam też pokazać, że tamten człowiek był duchowo pootwierany na inne strony niż my dzisiaj. Współcześnie patrzymy na świat z dystansem. Wszystko nam wolno, wszystko wiemy, znamy dziesiątki wyznań i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9911

Wydanie: 9911

Spis treści
Zamów abonament