Wypadły klejnot
Wrocław najprawdopodobniej zawdzięcza swoje miano czeskiemu księciu Wratysławowi (ok. 888–921), legendarnemu założycielowi miasta i ojcu patrona Czech, św. Wacława.
W X wieku słowiańscy przodkowie współczesnych Polaków i Czechów mówili jeszcze tym samym językiem, ale Czesi z racji bliskich związków z pierwszym imperium słowiańskim w dziejach, czyli Rzeszą Wielkomorawską (ok. 800–907), wcześniej związali się z chrześcijańską Europą. Wratysław był synem Borzywoja I, który przyjął chrzest niemal sto lat przed Mieszkiem I (w dodatku z rąk św. Metodego) i stworzył silne państwo ze stolicą w Pradze. Był on zarazem pierwszym potwierdzonym historycznie władcą z dynastii Przemyślidów, która panowała w Czechach przez niemal pół tysiąca lat.
Przemyślidzi nigdy nie zrezygnowali z pretensji do korony polskiej, co skończyło się tragicznie dla ostatniego z nich, króla Czech i Polski Wacława III. W 1306 roku zginął w Ołomuńcu z ręki skrytobójcy, nasłanego zapewne przez jego rywala, księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Piastowie wygrali rywalizację o koronę polską, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta