Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tak gestapo zabiło prezydenta

20 września 2014 | Kraj | Marek Kozubal
Stefana Starzyńskiego zabiło w Warszawie lub najbliższych okolicach tuż przed Bożym Narodzeniem 1939 r. trzech gestapowców – ustalił IPN  (na zdjęciu prezydent stolicy w swoim gabinecie, 2 sierpnia 1934 r.)
źródło: NAC
Stefana Starzyńskiego zabiło w Warszawie lub najbliższych okolicach tuż przed Bożym Narodzeniem 1939 r. trzech gestapowców – ustalił IPN (na zdjęciu prezydent stolicy w swoim gabinecie, 2 sierpnia 1934 r.)

Choroba volksdeutscha pozwoliła rozwiązać zagadkę śmierci prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.

„Rz" poznała szczegóły pasjonującego śledztwa IPN w sprawie zamordowania legendarnego przedwojennego prezydenta stolicy. Prawda o niemieckiej zbrodni wyszła na jaw 75 lat po śmierci Stefana Starzyńskiego i 45 lat od momentu, gdy w Polsce zaczęto badać jej kulisy.

O zakończeniu śledztwa Instytut Pamięci Narodowej poinformował w ubiegłym tygodniu (pisaliśmy o tym w „Rz"). Prokurator Małgorzata Kuźniar-Plota z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła je z powodu śmierci sprawców zbrodni. Ale to właśnie jej udało się ustalić,  kto zabił Starzyńskiego i kiedy mogło dojść do jego egzekucji.

Komarek ujawnia

Przełom w śledztwie nastąpił zaledwie 2,5 roku temu. W lutym 2012 r. za pośrednictwem ambasady RFN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego do IPN trafiła relacja Ernsta Komarka. Okazała się tak istotna, że prokuratorzy Instytutu wystąpili do Niemców o przesłuchanie autora w ramach pomocy prawnej.

Jesienią 1939 r. Komarek miał 18 lat, w czasie wojny został volksdeutschem. Zatrudniono go jako tłumacza w referacie III/II C gestapo (tajnej niemieckiej policji) w al. Szucha w Warszawie.

Zeznał, że co najmniej trzy razy brał udział w przesłuchaniach Stefana Starzyńskiego w budynku gestapo. Prowadził  je Erich Preckel, naczelnik wydziału II z IV grupy operacyjnej policji bezpieczeństwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9946

Wydanie: 9946

Zamów abonament