Zagłada z kosmicznej otchłani
Astronomia | Ślimaczy się odkrywanie asteroid zagrażających Ziemi. To się może skończyć katastrofą.
Wszystko potoczyło się błyskawicznie: 31 sierpnia teleskop Catalina Sky Survey pracujący w Arizonie wykrył asteroidę średnicy 20 metrów, oznaczono ją 2014 RC. Dwa dni później obserwację tę potwierdził teleskop Pan-STARRS zainstalowany na Hawajach. Następnego dnia dane o tym obiekcie zostały przekazane do Minor Planet Center Uniwersytetu w Cambridge w stanie Massachusetts, prowadzącego ewidencję tego rodzaju obiektów.
7 września 2014 RC przemknęła zaledwie 40 tysięcy km od naszej planety, najbliżej niej była Nowa Zelandia.
Nie tylko opatrzność
Co by było, gdyby trajektorie tej asteroidy i Ziemi przecinały się? Dwa lata wcześniej komisja nauki Kongresu USA zadała podobne pytanie szefowi NASA i byłemu astronaucie Charlesowi Boldenowi: „Co można zrobić, jeśli astronomowie wykryją taką asteroidę na trzy tygodnie zanim uderzy w Ziemię?" – chcieli wiedzieć senatorowie. „Modlić się" – odpowiedział Bolden.
2014 RC została wykryta na tydzień przed otarciem się o naszą planetę – mało czasu nawet na modlitwę. Obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, raniąc ponad 1200 osób, astronomowie w ogóle nie zauważyli.
NASA w tej materii nie zamierza zdawać się na opatrzność. Kongres Stanów Zjednoczonych zobowiązał w 2005 roku amerykańską agencję kosmiczną do lokalizowania asteroid o średnicy ponad 140 metrów, mogących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta