Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi powrót do Itaki

29 listopada 2014 | Kraj | Anna Gwozdowska
Amal Alamuddin Clooney nie kryje wrażenia, jakie wywarł na niej marmurowy młodzieniec z Akropolu
źródło: AFP
Amal Alamuddin Clooney nie kryje wrażenia, jakie wywarł na niej marmurowy młodzieniec z Akropolu
Marmury Elgina. Czy lepiej będą się miały w Londynie czy w Atenach?
źródło: 123RF
Marmury Elgina. Czy lepiej będą się miały w Londynie czy w Atenach?
Nefretete nie zazna spokoju
źródło: AFP
Nefretete nie zazna spokoju

Grecja znów głośno upomina się o marmury partenońskie, które od 200 lat znajdują się w Muzeum Brytyjskim. Jeśli Londyn się ugnie, wielkie muzea zaleje fala roszczeń. Na tym zamieszaniu Polska może jednak skorzystać.

W Muzeum Akropolu w Atenach pojawił się na początku października szczególny gość. Ubrana w kremowy kostium marki Chanel Amal Alamuddin Clooney, świeżo poślubiona żona jednego z najbardziej znanych amerykańskich aktorów, do ateńskiego muzeum ściągnęła tłumy dziennikarzy. Amal Clooney, z zawodu prawniczka, specjalizująca się w obronie praw człowieka, do Grecji przyjechała służbowo. W muzeum obejrzała przede wszystkim fragmenty liczącego 2,5 tys. lat fryzu zdobiącego kiedyś Partenon. Spotkała się również z premierem Antonisem Samarasem i ministrem kultury Konstantinosem Tasoulasem. Co ciekawe, dopiero przy okazji tej wizyty media obiegła informacja, że żona Clooneya jest doradcą w sprawie wciąż nierozwiązanego sporu Grecji z Muzeum Brytyjskim.

Od wielu lat Grecy bezskutecznie upominają się bowiem o zwrot tzw. Marmurów Elgina, czyli sporej części marmurów partenońskich (fragmentów fryzu, metop i figur z tympanonów) wywiezionych przez lorda Elgina – podstępem, jak twierdzą Grecy – na początku XIX wieku do Londynu i sprzedanych brytyjskiemu rządowi. Dyrekcja Muzeum Brytyjskiego, ba, kolejni premierzy Wielkiej Brytanii, m.in. Tony Blair, powtarzali dotąd, że marmurów nigdy nie oddadzą. Nic dziwnego, że aby skruszyć opór Albionu, przebiegli Grecy postanowili zmienić dotychczasową taktykę i wykorzystać w swojej walce media. Już teraz, dzięki pojawieniu się w Atenach pięknej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10004

Wydanie: 10004

Zamów abonament