Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kościół z defektem

29 listopada 2014 | Kraj | Jakub Pacan
źródło: 123RF
Biskup kościoła luterańskiego Johannes Friedrich   z arcybiskupem Reinhardem Marksem: ekumenia na całego
źródło: AFP
Biskup kościoła luterańskiego Johannes Friedrich z arcybiskupem Reinhardem Marksem: ekumenia na całego

W Niemczech do komunii przystępują niemal wszyscy, podczas gdy spowiedź przestała być praktykowana. 
W niektórych parafiach konfesjonały pełnią rolę magazynów, gdzie przechowuje się m.in. świece, sztandary i obrazki. Roztrząsanie tego, czy Jezus miał żonę, nikogo nie oburza ani nie dziwi.

Niemieccy biskupi okazali się najbardziej postępową frakcją podczas zakończonego niedawno w Rzymie synodu poświęconemu rodzinie. To oni zadawali najwięcej pytań o miejsce homoseksualistów w Kościele i postulowali łagodniejsze podejście do osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Przewodniczący episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx od początku tłumaczył, że „musimy znaleźć rozwiązanie dla rozwiedzionych", oraz podkreślał, że „rozwodnicy w nowych związkach nie są chrześcijanami drugiej kategorii".

I choć ostateczne ustalenia hierarchów nie spełniły oczekiwań niemieckich purpuratów, to kardynał Marx już po zamknięciu obrad dał do zrozumienia, że walka o złagodzenie dyscypliny kościelnej jeszcze się nie skończyła. „Magisterium Kościoła nie jest statycznym zbiorem zdań, jest rozwojowe. Doktryna jest poddana dialogowi – nie zależy od znaków czasu, ale tak czy inaczej może być rozwijana. Nie możemy zmienić Ewangelii. Jednak jeszcze nie wszystko zrozumieliśmy" – oznajmił.

Aktywność przedstawicieli niemieckiego Kościoła zaniepokoiła delegatów z innych grup językowych i na powrót pojawiły się pytania o stan katolicyzmu w tym kraju. W którą stronę zmierza niemiecki Kościół? Czy jest to już Kościół schizmatycki, jak twierdzi wielu polskich księży wracających z tamtejszej posługi?

Wielki pracodawca

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10004

Wydanie: 10004

Zamów abonament