Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdobyć kartotekę „Kruka”

29 listopada 2014 | Kraj | Marek Kozubal
Rok 1946.  Marian Spychalski (szef wywiadu AL,  po wojnie wiceminister obrony) dekoruje „zasłużonych działaczy podziemia”.  Czy również wykonawców akcji  na Poznańskiej?
autor zdjęcia: Stanisław Dąbrowiecki
źródło: PAP
Rok 1946. Marian Spychalski (szef wywiadu AL, po wojnie wiceminister obrony) dekoruje „zasłużonych działaczy podziemia”. Czy również wykonawców akcji na Poznańskiej?
Warszawa lat wojny:  okupowane, groźne miasto
źródło: Wikipedia
Warszawa lat wojny: okupowane, groźne miasto
Gen. Ritter -Jastrzębski (z lewej): pierwowzór Hansa Klossa w 1956 r.  Fot. ARTUR STAREWICZ
źródło: EAST NEWS
Gen. Ritter -Jastrzębski (z lewej): pierwowzór Hansa Klossa w 1956 r. Fot. ARTUR STAREWICZ

Marian Spychalski, w PRL prominentny generał, miał dać Hrynkiewiczowi listę około stu nazwisk członków AK i Delegatury Rządu na Kraj, a ten przekazał ją gestapo – wynika ze śledztwa IPN.

Drzwi mieszkania pod numerem 20 na ulicy Poznańskiej 37 w Warszawie otworzył lekko utykający 50-letni mężczyzna. Był ranek 17 lutego 1944 roku. Na progu stali dwaj uzbrojeni napastnicy. Wtargnęli do środka. Byli bojownikami Armii Ludowej. Ich ofiara to „Kruk", współpracownik Delegatury Rządu na Kraj. Bojowcy weszli na strych i zaczęli szukać kartoteki. Wspierali ich współpracownicy niemieckiego wywiadu – Abwehry, oraz gestapo.

Podczas tej akcji komunistyczna bojówka weszła w posiadanie archiwum Kontrwywiadu Delegatury Rządu na Kraj nazywanego kartoteką „Kruka". Jak ustalił śledczy IPN Mariusz Rębacz, śmierć poniosło wtedy siedmiu żołnierzy podziemia.

Człowiek bez nogi

Kamienica przy Poznańskiej znajduje się w ścisłym centrum Warszawy. Została wybudowana w 1904 roku. Dzisiaj to perła przedwojennej architektury, jakich w stolicy nie zostało wiele. Na podwórze studnię prowadzi kuta z żelaza brama, przypominająca wejście do luksusowej rezydencji. Dziedziniec otaczają wyremontowane mury. Tuż po II wojnie mieszkał tu m.in. poeta i pisarz Miron Białoszewski. Potem mieszkania zostały podzielone na komunalne klitki. Drugie życie budynek dostał dopiero niedawno. Deweloper kupił go od spadkobierców i chce ponownie przebudować. To tu 70 lat temu rozegrał się wielopiętrowy dramat z wątkami sensacyjnymi.

W mieszkaniu pod numerem 20 mieszkał Wacław...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10004

Wydanie: 10004

Zamów abonament