Pierwsza bitwa na gole
30 listopada 1872 roku rozegrano pierwszy piłkarski mecz międzypaństwowy. W Glasgow Szkocja zremisowała z Anglią 0:0.
30 listopada jest dniem świętego Andrzeja, patrona Szkocji. W roku 1872 ten dzień wypadał w sobotę. Dobry czas na uroczystości i zabawy. Tamten rok w historii piłki nożnej jest ważny. 16 marca odbył się pierwszy finał rozgrywek o Puchar Anglii. Drużyna Wanderers, złożona z uczniów szkół prywatnych i studentów, pokonała 1:0 Royal Engineers z Clatham, w którym występowali oficerowie.
Te najstarsze rozgrywki świata rodziły się wprawdzie bez bólu, ale wcale nie przy powszechnej akceptacji. Wymyślił je Charles William Alcock, piłkarz szkoły w Harrow, a potem Wanderers. Pełnił on też funkcję sekretarza The Football Association, a jako dziennikarz pisał o tym, czym się zajmował. Trudno powiedzieć, czy był obiektywny, ale przecież nie jako żurnalista przeszedł do historii. Alcock uznał, że skoro klubów w Anglii przybywa niemal z każdym dniem, to pora, by zaczęły rywalizować nie tylko od święta.
Chrześcijaństwo muskularne
Można przyjąć, że angielscy uczniowie i studenci, którzy w połowie XIX wieku nie mogli się jeszcze zdecydować, czy grać w piłkę, używając do jej przenoszenia rąk, czy ograniczyć się do kopania, są prawdziwymi twórcami futbolu w dzisiejszej wersji.
Stwierdzenie, że „piłka nożna narodziła się z brudu" nie brzmi najlepiej, ale zawiera nieco prawdy. W tamtych latach na Wyspach Brytyjskich brud był taki, że choroby, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta