Samochód służbowy do celów prywatnych – nowe zasady rozliczeń
PIT | Od przyszłego roku pracownicy, którzy wykorzystują firmowe auto także po godzinach pracy, będą musieli zapłacić podatek od zryczałtowanej kwoty uzależnionej od pojemności silnika pojazdu udostępnonego im przez pracodawcę.
1 stycznia 2015 roku w ramach kolejnej transzy deregulacyjnej wejdzie w życie ustawa z 7 listopada br. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (DzU z 2014 r. poz. 1662). Jednym z jej postanowień jest wprowadzenie zasad określania wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zgodnie z nowym art. 12 ust. 2a ustawy o PIT wartość pieniężna takiego nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi wyniesie 250 zł miesięcznie (dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm sześc.) albo 400 zł miesięcznie (dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm sześc.).
Zbliżone wzorce w innych krajach UE
Podobne zasady – ryczałtowego rozliczania korzystania z aut służbowych do celów prywatnych – są stosowane również w innych krajach Unii Europejskiej. Przykładowo w Wielkiej Brytanii jest to kwota wyliczana na podstawie m.in. ceny auta, ceny wyposażenia auta, emisji CO2, wielkości silnika, a także liczby dni, przez jakie pracownik korzystał z samochodu, oraz kosztów, w jakich partycypował. Nowe przepisy, choć może niedoskonałe, nie są aż tak skomplikowane i pozwalają na w miarę proste rozliczenie podatkowe benefitu w postaci korzystania ze służbowego auta do celów prywatnych.
Jak jest obecnie
Zgodnie z obowiązującymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta