Obowiązkowa dyspozycyjność nie uprawnia do 100-proc. odliczenia
Udostępnienie samochodów osobowych kluczowym pracownikom umożliwiające im pozostawanie do stałej dyspozycji pracodawcy nie jest wykorzystywaniem aut wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Przez to wykluczone jest pełne odliczenie VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 24 października 2014 r. (IPTPP4/ 443-586/14-4/OS).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podatnik będący spółką produkcyjną. W związku ze specyfiką pracy w spółce istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków przy pracy, które mogą się zdarzyć poza godzinami pracy kadry kierowniczej spółki (np. awarii maszyn). Dlatego aby zapewnić możliwość szybkiej reakcji w tego rodzaju sytuacjach, ustalono, że określony krąg personelu (zarząd, dyrektorzy, główny księgowy itp.) zostanie zobowiązany do pozostawania do dyspozycji pracodawcy poza godzinami pracy. Pracownicy ci muszą mieć możliwość stałego kontaktu z zakładem produkcyjnym oraz natychmiastowego dotarcia na teren zakładu. Dlatego wnioskodawca oddaje do dyspozycji kluczowego personelu samochody osobowe.
W celu nadzoru nad wykorzystaniem samochodów służbowych każdorazowy przejazd samochodem służbowym jest potwierdzony w prowadzonej przez wnioskodawcę ewidencji przebiegu pojazdu. Weryfikacja zapisów w ewidencji pozwala wykluczyć użycie samochodów służbowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta