Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw wezwij dłużnika do zapłaty zaległości

19 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Regina Drabik

Warunkiem skierowania sprawy do sądu jest wysłanie wezwania 
z wyznaczonym dodatkowym terminem do regulowania zobowiązań.

W firmie powinno się stosować zasadę, że wszystkie rachunki reguluje się w terminie. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca ma np. problemy sezonowe i nie jest w stanie zapłacić za dostawę bądź paliwo. Wówczas jego kontrahent może wystąpić do sądu, by przymusowo ściągnąć swoje należności. Bez wcześniejszego wezwania jednak ani rusz.

Przed końcem roku warto więc uporządkować kwestie wysokości należności, które nie zostały terminowo uregulowane. Może temu służyć instytucja windykacji należności wynikających z umów wzajemnych, których termin płatności już upłynął. Warto więc podreperować sytuację finansową firmy poprzez wezwanie dłużników do zapłaty zaległych należności.

Kwestia wykonania i skutków niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych, zawieranych w obrocie gospodarczym, została uregulowana przepisami art. 487– 497 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (DzU z 2014 r., nr 121), dalej: k.c.

Z umową wzajemną mamy do czynienia, jeśli obie strony zawartej umowy zobowiązują się spełnić swoje świadczenie w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej.

Przykład

Jedna ze stron kontraktu zobowiązuje się do wykonania usługi polegającej na przewiezieniu towaru w ilości 5 ton piasku z miejsca A do miejsca B specjalistycznym sprzętem i rozładowania go, a druga strona

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10021

Wydanie: 10021

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Media planet

Zamów abonament