Ciąża wydłuży okres zasiłkowy
Rachunki | Jeśli pracownica przedłoży kolejne zwolnienie lekarskie z wpisanym kodem „B", automatycznie nabywa prawo do pobierania świadczenia chorobowego przez 270 dni. Nie zawsze jednak powoduje to otwarcie nowego okresu zasiłkowego.
Bogdan Majkowski
Pracownica wykorzystała już podstawowy okres zasiłkowy. Po 14-dniowej przerwie dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie – tym razem z wpisanym kodem „B". Czy w takiej sytuacji przysługuje jej zasiłek chorobowy, a jeśli tak – to przez jaki okres powinniśmy go wypłacać? – pyta czytelnik.
Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego. Okres jego wypłaty zależeć będzie od tego, czy aktualna niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą co poprzednia.
Prawo przysługuje
Ze względu na wpisany przez lekarza w zaświadczeniu kod „B" pracownica nabyła prawo do dłuższego okresu zasiłkowego, wynoszącego 270 dni. Do tej pory świadczenia chorobowe pobrała tylko za podstawowy okres, który wynosi 182 dni.
Nie ma więc wątpliwości, że kobiecie przysługuje zasiłek chorobowy z tytułu nowej niezdolności do pracy, mimo że przypada ona już po wyczerpaniu podstawowego okresu zasiłkowego.
Wypłacając świadczenie, szef powinien pamiętać, że za czas choroby przypadającej na okres ciąży wysokość zasiłku wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru, a nie tak jak poprzednio – 80 proc. albo 70 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta