Cash pooling cały czas z wątpliwościami
Uprawnienie do korzystania ze środków finansowych w ramach struktury cash poolingu powinno być traktowane jak pożyczka. W konsekwencji, w odniesieniu do płaconych z tego tytułu odsetek, znajdą zastosowanie przepisy o tzw. niedostatecznej kapitalizacji.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 28 października 2014 r. (IBPBI/2/423-922/14/AK).
Spółka skierowała do organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym wskazała, że wraz z innymi podmiotami należącymi do tej samej grupy kapitałowej zamierza zawrzeć z bankiem umowę cash poolingu rzeczywistego. System zakłada konsolidację sald uczestniczących w nim rachunków. Na koniec każdego dnia roboczego bank będzie transferował środki pieniężne między rachunkami uczestników w celu zbilansowania nadwyżek finansowych (sald dodatnich) z saldami ujemnymi. Końcowe saldo netto wszystkich uczestników będzie wykazywane na rachunku pomocniczym spółki koordynującej. Z tytułu udostępnionych środków spółki będą płacić lub otrzymywać odsetki, które będą kalkulowane i rozliczane przez bank.
Spółka zapytała, czy przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych przez nią odsetek będą miały zastosowanie ograniczenia wynikające z przepisów o tzw. niedostatecznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta