Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Biblia: wykład polityki historycznej

10 stycznia 2015 | Kraj | Krzysztof Urbański
Powrót mieszkańców Judy z niewoli babilońskiej  do zburzonej przez Nabuchodonozora II Jerozolimy. Tak artysta zilustrował III Księgę Ezdrasza
źródło: Corbis
Powrót mieszkańców Judy z niewoli babilońskiej do zburzonej przez Nabuchodonozora II Jerozolimy. Tak artysta zilustrował III Księgę Ezdrasza

Nie było wyjścia z Egiptu, błąkania się po pustyni, podboju militarnego Kanaanu ani trąb jerychońskich. Potężne państwo zbudowane przez Dawida i Salomona w Jerozolimie to legenda.

Badania archeologiczne – przynajmniej te prowadzone od 15 lat – przeczą wielu faktom, które opisane zostały w Biblii, a które wcześniej próbowali, i nadal próbują, potwierdzić tzw. archeolodzy biblijni.

W jerozolimskiej twierdzy Heroda udostępnione zostało miejsce, gdzie Jezus mógł zostać skazany na śmierć. Według tradycji, z którą zgadzają się badacze, skazanie Jezusa i wyprowadzenie na śmierć odbyło się właśnie w pałacu Heroda.

Pozostałości budowli odkryte zostały przypadkiem pod budynkiem, gdzie jeszcze w czasach tureckich było więzienie. Budynek stanowił część kompleksu Muzeum Wieży Dawida. Prace w tym miejscu były prowadzone w latach 1999–2000, ale udostępnienie zwiedzającym nastąpiło dopiero teraz, dotychczas muzeum nie miało na to funduszy.

– Pałac zbudowany został w I w. p.n.e. – powiedziała Amit Re'em, archeolog z Izraelskiej Rady Starożytności. – To wiemy z relacji historyka żydowskiego, żyjącego w Rzymie Józefa Flawiusza. To była wspaniała budowla zdobiona srebrem i złotem. Od czasów wczesnego chrześcijaństwa do czasów krzyżowców Via Dolorosa, droga, którą Jezus został poprowadzony na ukrzyżowanie, przebiegała przez pałac Heroda. Dopiero w średniowieczu została zmieniona.

Odkrycia archeologiczne na terenie objętym opowiadaniami biblijnymi zawsze wywołują wielkie zainteresowanie opinii publiczne, bez względu na to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10036

Wydanie: 10036

Zamów abonament