Skutki złożenia oferty nie zawsze są takie same
HANDEL ZAGRANICZNY | Konwencja o międzynarodowej sprzedaży towarów nie przewiduje milczącej akceptacji propozycji złożonej przez drugą stronę. Natomiast zgodnie z krajowymi przepisami w pewnych przypadkach może mieć ona zastosowanie.
Przepisy regulujące pojęcie oferty, jej mocy prawnej, terminów, sposobu przyjęcia i modyfikacji są podobne w kodeksie cywilnym i konwencji o międzynarodowej sprzedaży towarów (dalej konwencja). Ta druga, o ile nie zostanie wyraźnie wyłączona przez strony, ma zastosowanie wówczas, gdy dotyczy kontraktów sprzedaży towarów zawieranych między firmami mającymi siedziby handlowe w różnych państwach:
- jeżeli kraje te są umawiającymi się państwami >patrz ramka,
- jeżeli normy międzynarodowego prawa prywatnego wskazują na ustawodawstwo umawiającego się państwa jako prawo właściwe.
Stąd, nawet nieświadomie, przedsiębiorcy, którzy wysyłają oferty sprzedaży lub zakupu towarów do zagranicznych kontrahentów, mogą podlegać jej przepisom. Przykładowo, polska firma w ofercie skierowanej do firmy niemieckiej składa propozycję sprzedaży określonych towarów, wskazując, że prawem właściwym dla danej transakcji będzie prawo polskie (lub niemieckie). W ten sposób i tak właściwa będzie konwencja, ponieważ zarówno Polska, jak i Niemcy do tej międzynarodowej umowy przystąpiły. A należy pamiętać, że ratyfikowana umowa międzynarodowa jest źródłem prawa i ma pierwszeństwo przed ustawami (a więc np. przed kodeksem cywilnym).
Istota propozycji
Z jakimi różnicami co do budowy oferty może się spotkać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta