Zastosowaną proporcję trzeba zweryfikować
VAT | Obowiązek rozliczania rocznej korekty odliczonego podatku może wymagać sięgania do historii zakupów firmy nawet sprzed dziesięciu lat. Tyle wynosi okres korekty dla nieruchomości zaliczanych do środków trwałych.
- ABC spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) powstała w kwietniu 2010 r. Spółka rozlicza VAT za pomocą deklaracji VAT-7. Od początku działalności spółka wykonuje zarówno sprzedaż opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT. Z tego względu część podatku naliczonego jest odliczana z zastosowaniem struktury zakupów. Jak będzie wyglądać korekta roczna za 2014 rok odliczonego proporcjonalnie w latach ubiegłych (w podziale na towary i usługi podlegające korekcie rocznej, pięcio- i dziesięcioletniej) podatku naliczonego, jeśli proporcja końcowa dla 2014 r. wynosi 80 proc., a wartość podatku naliczonego (w podziale na poszczególne grupy zakupów) odliczonego proporcjonalnie i proporcje odliczenia przedstawiały się tak jak w tabeli „Dane wyjściowe do korekty rocznej"? – pyta czytelnik.
Korektę VAT rozliczanego strukturą zakupów rozlicza się zawsze w odniesieniu do podatku naliczonego obliczonego przy zastosowaniu proporcji końcowej (właściwej dla korygowanego roku) oraz proporcji wstępnej (właściwej dla roku odliczenia wstępnego). Dlatego trzeba przeanalizować podatek naliczony odliczony przez spółkę ABC za poszczególne lata. Zatem wyliczenie korekty rocznej za 2014 r. dla towarów i usług nabytych w poszczególnych latach przedstawiać się będzie następująco >patrz tabela 2.
Adaptacja traktowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta