Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoby otyłe już nie tak bezbronne

14 stycznia 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

Karsten został wyrzucony z pracy w przedszkolu. Pracodawca twierdził, że to z powodu „coraz mniejszej liczby dzieci". Poszkodowany był jednak przekonany, że prawdziwą przyczyną zwolnienia była jego tusza. Sprawa trafiła do sądu w Koldinge, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Karsten Kaltoft pracował jako pedagog w przedszkolu w duńskiej gminie Billund. Po 15 latach zatrudnienia szef powiedział mu nagle, że musi go zwolnić ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na opiekunów dzieci w przedszkolu. Nadmienił też, że Kaltoft jest dobrym pracownikiem, na którego nigdy nie było żadnych skarg. Później jednak Kaltoft dowiedział się z mediów, że podobno nie mógł wykonywać swoich obowiązków w pracy i że z powodu swojej wagi (160 kg przy 172 cm wzrostu, co według definicji WHO podlega kategorii otyłość) miał m.in. trudności w wiązaniu dzieciom butów. Gmina jednak, wymawiając zatrudnienie, żadnych zarzutów dotyczących  niezdolności do wykonywania pracy mu nie przedstawiła.

Kaltoft oskarżył gminę Billund o dyskryminację. Sąd w Koldinge poprosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10039

Wydanie: 10039

Spis treści
Zamów abonament