Nowelizacja korzystnie zmieniła sytuację firm
Jeśli podatnik realizuje powtarzające się dostawy na rzecz jednego kontrahenta, to każda z nich będzie uznana za wykonaną z końcem umówionego okresu rozliczeniowego.
W marcu 2014 r. spółka z o.o. wystąpiła o interpretację dotyczącą VAT. Wyjaśniła, że w ramach prowadzonej działalności posiada magazyny konsygnacyjne będące składem towarów własnych przetrzymywanych u odbiorców. Magazyny mieszczą się u poszczególnych klientów i są wyodrębnioną częścią, którą podatniczka odpłatnie wynajmuje. Spółka przemieszcza do nich towary własne, które nadal stanowią jej zapasy. Cechą charakterystyczną jest to, że towary pozostają jej własnością aż do momentu ich pobrania przez klienta. Dopiero z chwilą pobrania towaru z magazynu klient nabywa prawo do dysponowania nim jak właściciel, czyli ma miejsce dostawa (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).
Podatniczka podkreśliła, że każdorazowe przyjęcie towaru do magazynu jest i będzie potwierdzone dokumentem przyjęcia przez upoważnionych pracowników stron umowy, tak samo jak każdorazowe pobranie. Spółka zapytała, czy prawidłowo rozpoznaje obowiązek podatkowy w VAT, uznając, że powstaje on z upływem każdego okresu rozliczeniowego, w którym towar opuści magazyn. Miała też wątpliwości, czy prawidłowe będzie wskazywanie na fakturze, jako daty zakończenia dostawy towarów, ostatniego dnia okresu rozliczeniowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta