Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śląsk cały nie umrze

31 stycznia 2015 | Plus Minus | Janina Blikowska Joanna Ćwiek
Familoki na Nikiszowcu: pusto
autor zdjęcia: Adam Tuchliński
źródło: Reporter
Familoki na Nikiszowcu: pusto
Równouprawnienie  pod znakiem Barbórki
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Równouprawnienie pod znakiem Barbórki
„Perła w koronie”: wzorcowa śląska rodzina A.D. 1935
źródło: materiały prasowe
„Perła w koronie”: wzorcowa śląska rodzina A.D. 1935

Dawid z żalem mówi, że kiedyś tradycję górniczą widać było 
na każdym kroku. – Teraz nawet orkiestry górnicze rzadko się spotyka. Tylko na pogrzebie górnika albo z okazji jakiegoś święta, bo kopalnie nie mają na nie pieniędzy – podkreśla.

Śląsk jest specyficzny. Nawet model rodziny jest taki, że mąż pracuje, a żona wychowuje dzieci – tłumaczył Konradowi Piaseckiemu w „Kontrwywiadzie" RMF FM przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda. I choć mogłoby się wydawać, że szef związku wie o Śląsku wszystko, bo mieszka tam od lat, to okazuje się, że nieco nagiął rzeczywistość. Bo Śląsk nie jest już taki jak kiedyś. Mimo że tradycja wciąż jest tam w cenie, zachodzące przemiany obyczajowe, społeczne i zawodowe mogą szokować – zwłaszcza starsze pokolenia Ślązaków.

Ślązaczka wychodzi z domu

W moim domu rodzinnym podział ról był jeszcze tradycyjny. Mama nie pracowała, tylko obsługiwała męża górnika. I nadal to robi. Tata ma już 88 lat – mówi Stefania Klimek, która ze Śląskiem i górnictwem związana jest przez całe swoje życie. W jej rodzinie jest już jednak inaczej. Oboje z mężem – są po pięćdziesiątce – zatrudnili się na kopalni. On jest górnikiem, ona pracuje w administracji i dodatkowo szefuje Związkowi Zawodowemu Kobiet w Górnictwie.

Rodzin górniczych, w których dwie osoby pracują, jest zresztą wiele. Z badań przeprowadzonych przez prof. Urszulę Swadźbę z Zakładu Socjologii Ogólnej Uniwersytetu Śląskiego wynika, że niepracujące żony górników to zdecydowana mniejszość. Aż 60 proc. ankietowanych mieszkanek Śląska miało pracujące matki. A...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10054

Wydanie: 10054

Zamów abonament