Poszukiwacze nieznanej księgi
Grabieże, awanturnictwo i wandalizm zawsze towarzyszyły odkrywaniu nieznanych zabytków. W równym stopniu w czasach dawnych, jak i współcześnie.
Jeden z najznakomitszych zabytków starożytnego piśmiennictwa, tzw. Papirus Mediolański, pochodzi z kradzieży, która przy okazji związana była ze zniszczeniem innego zabytku. Papirus został wydobyty z kartonażu nieznanej mumii zrabowanej przez złodziei w Egipcie. Ale w tym przypadku kradzież została „zalegalizowana". Zwój został zakupiony na aukcji w 1990 r. za okrągły milion dolarów przez bank reprezentujący Uniwersytet w Mediolanie.
Papirus zawiera ponad 100 nieznanych wcześniej wierszy poety Posejdipposa z Pelli żyjącego w z III w. p.n.e.
Zniszczenie zabytku pociągnęło za sobą także odkrycie najstarszej kopii Ewangelii św. Marka spisanej przed 90 r. Poinformował o tym Craig Evans specjalizujący się w badaniach ksiąg Nowego Testamentu, pracujący na protestanckim uniwersytecie Acadia Divinity College w Wolfville w kanadyjskiej Nowej Szkocji. Prof. Craig przyznał, że tekst z I w. został zapisany na kawałku papirusu użytym później do sporządzenia maski ozdabiającej mumię. Badacz podkreśla jednak, że maski, które zostały w ten sposób uszkodzone, nie mają takiej wartości, aby być eksponowane w muzeach. Naukowcy niszczą je w poszukiwaniu znacznie ważniejszych zabytków.
– Ewangelia z I wieku jest jednym z setek tekstów, które zespół złożony z ponad trzech tuzinów naukowców próbuje odtworzyć i przeanalizować –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta