Masz dowód – to go zabezpiecz
Warto uzyskać dokument urzędowy, którego wiarygodność w procesie sądowym jest trudno podważyć.
Instytucję zabezpieczenia dowodu reguluje kodeks postępowania cywilnego. Przepis art. 310 k.p.c. przewiduje, iż dowód można zabezpieczyć w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że jego późniejsze przeprowadzenie nie będzie możliwe lub będzie utrudnione, albo z innych powodów zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy.
W praktyce instytucja zabezpieczenia dowodu stosowana jest, niestety, rzadko także przez przedsiębiorców. Tymczasem dokonanie zabezpieczenia dowodu na etapie przygotowania przez przedsiębiorcę procesu odszkodowawczego może znacznie zwiększyć szanse na jego pozytywny wynik.
Warto, by przedsiębiorcy znali procedurę zabezpieczenia dowodu oraz wiedzieli, w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać.
Jak wygląda procedura
Zgodnie z art. 310 k.p.c. „przed wszczęciem postępowania na wniosek, a w toku postępowania również z urzędu, można zabezpieczyć dowód, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo gdy z innych przyczyn zachodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta