Nie tylko dla autora projektu
OBIEKTY BUDOWLANE | Inwestor może powierzyć pełnienie nadzoru autorskiego zarówno twórcy rozwiązań, jak i osobie trzeciej.
Autor projektu architektoniczno-budowlanego jest zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane, zobowiązany do pełnienia nadzoru autorskiego, a w szczególności do stwierdzania zgodności prowadzonych robót z projektem oraz do uzgadniania z kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru budowlanego możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do rozwiązań przewidzianych w projekcie. Obowiązek sprawowania nadzoru autorskiego przez twórcę projektu wynika wprost z ustawy, a uchylanie się od jego wykonania może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla projektanta.
Jakie prawa
Autorowi projektu przysługuje zarówno prawo autorskie majątkowe jak i prawo autorskie osobiste. Tak jak możliwość rozporządzania prawami majątkowymi do utworu na wszystkich polach eksploatacji jest niewątpliwa i wynika wprost z art. 17 ustawy – Prawo autorskie i prawa pokrewne, tak możliwość rozporządzania prawami autorskimi osobistymi została przez ustawodawcę znacząco ograniczona. Autor utworu bowiem, zgodnie z art. 16 prawa autorskiego, nie ma prawa zbycia ani zrzeczenia się osobistych praw autorskich do utworu, tj. więzi twórcy z utworem. Należy przy tym stanowczo podkreślić, że ustawodawca nie zakazał rozporządzania osobistymi prawami autorskimi w ogóle, a jedynie zakazał ich zbywania oraz ich zrzekania się. Autor utworu ma zatem prawo do zrzeczenia się wykonywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta