Z uwarunkowaną formą płatności można spać spokojniej
HANDEL ZAGRANICZNY | Podpisując międzynarodowy kontrakt, szczególną uwagę należy poświęcić warunkom płatności. Od ich doboru zależy poziom ryzyka ponoszonego przez eksportera.
Przedsiębiorcy, którzy wysyłają swoje produkty za granicę, mają do wyboru kilka wariantów ustalenia warunków płatności. Ich dobór powinien być uzależniony od kierunku eksportu, znajomości partnera handlowego i skali zaufania, jakim go obdarzamy, a także wartości transakcji w stosunku do obrotu przedsiębiorcy.
W zależności od tych czynników można bowiem postawić na prostsze, tańsze, ale jednocześnie mniej bezpieczne metody płatności, albo na takie, które zwiększają pewność otrzymania zapłaty, ale w zamian za wyższe koszty, jakie trzeba ponieść. Do takich szczególnych form płatności należą te, które powszechnie nazywa się uwarunkowanymi. Skąd ta nazwa? Chodzi o to, że płatność na rzecz eksportera jest uzależniona od spełnienia przez niego określonych warunków. Warunków ustalonych przez strony, a także przez instytucję, która uczestniczy w rozliczeniu.
Realizacja umowy
Oczywiście, jak przy każdej transakcji, eksporter ma obowiązek zrealizować kontrakt, czyli w terminie wysłać towar w odpowiedniej ilości i spełniający warunki umowy. Po dokonaniu tego ma prawo wystawić fakturę handlową i żądać zapłaty. Można powiedzieć, że zawsze każda płatność jest uwarunkowana spełnieniem reguł kontraktu.
Jednak przy tzw. uwarunkowanych formach płatności chodzi o coś jeszcze. Oprócz realizacji kontraktu przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta