Najniższa stawka obowiązuje, ale na innych warunkach
zmiany | Od 1 stycznia 2022 r. staż ubezpieczeniowy uprawniający do podniesienia nowej emerytury do kwoty minimalnej będzie jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Jeszcze przez siedem lat od panów wymaga się dłuższej aktywności zawodowej.
Zygmunt Łobejko
Nowa emerytura nie może być niższa od tej najniższej, jeżeli ubezpieczony ukończył podwyższony powszechny wiek emerytalny. Musi też udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe z ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440, dalej: ustawa emerytalna).
Płeć ma znaczenie
W myśl jej art. 87, gdy emerytura przysługująca z FUS urodzonym po 31 grudnia 1948 r., łącznie z okresową emeryturą kapitałową albo dożywotnią kapitałową, jest niższa od najniższej, emeryturę z FUS, w tym tę ustaloną ze zwiększeniem za: okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe, o których mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od najniższej emerytury. Trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki:
1) mężczyzna – osiągnąć podwyższony wiek emerytalny i mieć co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy,
2) kobieta – osiągnąć podwyższony wiek emerytalny i mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej:
- 21 lat – od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.,
- 22 lata – od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta