Co trzeba konsultować z mieszkańcami gminy
Utworzenie sołectwa czy dzielnicy – to przykładowe zmiany, które muszą poprzedzić konsultacje społeczne. Można je zorganizować także w innych ważnych sprawach. Ich tryb określa uchwała rady gminy.
Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej – wynika z art. 18 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). W niektórych przypadkach przed podjęciem uchwały przez radę konieczne jest jednak przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami.
W u.s.g. zastrzeżono, że taki wymóg musi być spełniony przed:
∑ utworzeniem przez radę gminy jednostki pomocniczej (np. sołectwa, dzielnicy) i ustaleniem statutu tej jednostki (art. 5 i art. 35 u.s.g.),
∑ skierowaniem przez radę gminy wniosku lub wyrażeniem opinii w sprawie:
– tworzenia, łączenia, dzielenia lub zniesienia gminy i ustalenia jej granic,
– nadania gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalenia jego granic oraz
– ustalenia bądź zmiany nazwy gminy i siedziby jej władz (art. 4–4d u.s.g.).
Obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych może wynikać także z przepisów innych ustaw. Przewidziano go przykładowo:
∑ w ustawie z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (dalej: ustawa o nazwach) – w związku z ustalaniem, zmianą lub zniesieniem urzędowej nazwy miejscowości lub obiektu fizjograficznego, czyli wyodrębnionego składnika środowiska naturalnego, np. wzgórza, rzeki (art. 8 ustawy o nazwach), oraz
∑ w ustawie z 6 stycznia 2005...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta