Legalne zakłady: czy istnieją?
Ustawa o grach hazardowych nie zabrania uczestniczenia w zakładach zawieranych przez giełdy internetowe – pisze Rafał Rzeszotarski.
Od dłuższego czasu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie tematyką legalności uczestnictwa w zakładach internetowych. I to ze strony organów państwowych, polskich firm bukmacherskich oraz mediów. Warto się więc przyjrzeć, co na ten temat mówi prawo.
Różne kategorie
Przez zakład rozumieć należy umowę między osobami będącymi odmiennego zdania, w której strony przyrzekają sobie korzyść majątkową na rzecz tej z nich, której twierdzenie dotyczące jakichś faktów (przeszłych, teraźniejszych lub przyszłych) okaże się prawdziwe. Na podstawie art. 413 kodeksu cywilnego dokonuje się następującego wyróżnienia kategorii zakładów:
- zakłady prowadzone na podstawie zezwolenia właściwego organu państwowego (art. 413 § 2 kc) – zakłady kwalifikowane,
- zakłady zakazane albo nierzetelne (art. 413 § 1 in fine kc),
- zakłady innego rodzaju, które nie są ani zakazane bądź nierzetelne, ani prowadzone na podstawie zezwolenia właściwego organu – zakłady niekwalifikowane.
Do kategorii zakładów niekwalifikowanych należy zaliczyć zakłady wzajemne w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (u.g.h.) i prowadzone zgodnie z przepisami tej ustawy.
Definicja zakładów wzajemnych znalazła się w art. 2 ust. ust. 2 u.g.h. Zgodnie z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta