Podstawą dyscyplinarki może być potencjalna szkoda
Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym może mieć miejsce tylko w razie jego zawinionego zachowania. Wystarczy przy tym, że stanowiło ono jedynie zagrożenie interesów pracodawcy.
W kodeksie pracy nie dookreślono pojęcia zawinionego naruszenia obowiązków pracowniczych. Jednak w praktyce nie budzi wątpliwości, że przy ustaleniu ciężkości tego naruszenia trzeba brać pod uwagę stopień winy pracownika (chodzi tu o umyślność lub rażące niedbalstwo), jej intensywność oraz nasilenie. Tak też jest to ujmowane w orzecznictwie sądowym. W szczególności w wyroku z 11 września 2001 r. (I PK 634/00) Sąd Najwyższy wyraźnie stwierdził, że w pojęciu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków mieści się wina umyślna oraz rażące niedbalstwo – rodzaj winy nieumyślnej, której nasilenie wyraża się w całkowitym ignorowaniu przez pracownika następstw swojego działania, chociaż rodzaj wykonywanych obowiązków lub zajmowane stanowisko nakazują mu szczególną ostrożność i przezorność w działaniu.
Ocena zachowania
O istnieniu tego rodzaju winy podwładnego należy wnioskować na podstawie całokształtu okoliczności związanych z jego zachowaniem.
Ciężkość naruszenia podstawowych obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta