Zgoda rodzica legalizuje delegację i nadgodziny
Zakaz wysyłania pracownika, którego dziecko nie ukończyło czterech lat, poza stałe miejsce pracy nie jest bezwzględny. Podobnie jak dotyczący pracy w nocy i w godzinach nadliczbowych.
Chcemy skierować pracownika do wykonywania przez dwa miesiące obowiązków służbowych w innej miejscowości. Chcielibyśmy też, aby czasem pracował w porze nocnej i – w razie uzasadnionej potrzeby – w ponadnormatywnym wymiarze czasu pracy. Czy jest to dopuszczalne, jeśli jest to rodzic dwuletniego dziecka? – pyta czytelnik.
Tak,
pod warunkiem że pracownik wyrazi na to zgodę. Przy czym może się on zgodzić np. na wyjazd, ale nie na pracę w nocy. Albo odmówić wyjazdu, zgadzając się jednocześnie na pracę nadliczbową, itd.
Wyjazd bez przymusu
Art. 178 § 2 kodeksu pracy stanowi, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia nie wolno delegować poza stałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta