Nieprecyzyjne klauzule utrudniają ocenę
Obowiązków, które członek korpusu musi wykonywać, jest wiele. Wstępna ocena, czy jego zachowanie może być podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej, należy do dyrektora generalnego urzędu.
Urzędnicy i pracownicy służby cywilnej odpowiadają dyscyplinarnie za naruszenie obowiązków członka korpusu tej służby. Odwołanie się do tak ogólnego sformułowania przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej może powodować problemy. Tym bardziej że choć obowiązkom członków korpusu sc poświęcony jest cały rozdział 6 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc), nie wszystkie dotyczące ich obowiązki są tam wymienione. Powinności członków korpusu sc wynikają bowiem także z innych przepisów tej ustawy, z kodeksu pracy, który ma tu zastosowanie na mocy art. 9 ust. 1 usc, a także z innych ustaw (patrz ramka). I jest to katalog nie tylko otwarty, ale też dynamicznie się zmieniający. Członkowie korpusu sc nie są więc w tak komfortowej sytuacji jak ich koledzy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy, którzy w miarę precyzyjnie wiedzą, za co i jaka kara porządkowa może być im wymierzona.
Odpowiada oceniający
Mnogość przepisów ustanawiających obowiązki członków korpusu sc i brak ich struktury hierarchicznej powoduje też, że odpowiedzialność osób zmuszonych reagować na określone działania lub zaniechania czy to pracowników, czy urzędników sc jest wyjątkowo duża. To do nich bowiem należy ocena, czy w danym przypadku mogło dojść do naruszenia jednego z obowiązków członka korpusu sc i jaka ewentualnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta