Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadośćuczynienie za krzywdę dla rodziny i osób w stałych związkach

24 lutego 2015 | Prawo | Tomasz Młynarski
Tomasz Młynarski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Tomasz Młynarski

Bliscy poszkodowanego w wypadku drogowym mogą domagać się wynagrodzenia za ból i cierpienie, nie tylko gdy ten umiera, ale też gdy staje się impotentem – uważa prawnik.

Tomasz Młynarski

Sąd może zgodnie z ugruntowanym już poglądem przyznać bliskim zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 kodeksu cywilnego. Wydaje się jednak, że roszczenie takie, oparte na konstrukcji naruszenia dóbr osobistych, może w niektórych sytuacjach przysługiwać także bliskim osoby, która w wyniku deliktu doznała poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Przywrócenie do polskiego prawa instytucji zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą ze śmierci najbliższego członka rodziny (art. 446 § 4 k.c.) niewątpliwie dało asumpt do zintensyfikowania prób poszukiwania podstawy prawnej także w stosunku do zdarzeń mających miejsce jeszcze przed tą zmianą, czyli przed 3 sierpnia 2008 r.

Po kilku latach kontrowersji na ten temat, orzecznictwo sądowe wypracowało stanowisko, w świetle którego spowodowanie śmierci osoby bliskiej przez osobę trzecią stanowi naruszenie dobra osobistego najbliższych członków rodziny zmarłego, którym może w związku z tym przysługiwać na podstawie art. 448 k.c. roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne.

Dobro osobiste podlegające ochronie Sąd Najwyższy określał w sposób zróżnicowany, jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10074

Wydanie: 10074

Spis treści
Zamów abonament