Perspektywa rychłej emerytury chroni etat
Gwarancja zatrudnienia obejmuje cztery lata przed wejściem w wiek emerytalny. W tym czasie szef nie może rozwiązać umowy, chyba że dyscyplinarnie.
Pracownik uzyskuje ochronę z art. 39 kodeksu pracy tylko raz – na cztery lata przed wejściem w wiek emerytalny – powszechny lub obniżony. Szef nie może wypowiedzieć takiej osobie umowy przez 48 miesięcy przed osiągnięciem tego wieku, jeśli ukończenie tych lat w połączeniu ze spełnieniem innych ustawowych przesłanek umożliwi jej nabycie prawa do emerytury. Przy czym osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. taka ochrona przysługuje po osiągnięciu wieku przedemerytalnego bez względu na staż ubezpieczeniowy.
Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma szans na podwójną ochronę – raz przed osiągnięciem obniżonego wieku, a drugi przed ukończeniem wieku powszechnego. Wiek emerytalny w rozumieniu art. 39 k.p. podwładny zawsze osiąga tylko raz. Niższy jest tylko dla niektórych grup ubezpieczonych pracujących w warunkach charakteryzujących się szczególną uciążliwością. Jeśli ktoś skorzystał z ochrony w związku z wejściem w okres ochronny przed ukończeniem obniżonego okresu ochronnego, to drugi raz nie będzie mógł się uwolnić od przyjęcia wypowiedzenia >patrz ramka.
Częściowe świadczenie
Z reformą wydłużającą wiek emerytalny pojawiła się możliwość wcześniejszego przejścia na tzw. częściową emeryturę. Wynika ona z dodanego ustawą wiekową art. 26b, który określa warunki niezbędne do przyznania tego świadczenia. Z uprawnienia tego będzie mogła skorzystać 62-letnia kobieta,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta