Wpływ wznowienia postępowania na nieważność decyzji
Można stwierdzić nieważność ostatecznej decyzji, w stosunku do której nastąpiło wznowienie postępowania. Wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności w trakcie toczącego się już wznowionego postępowania powoduje konieczność jego zawieszenia.
Problem
Po wydaniu pozwolenia na budowę właściciel sąsiedniej nieruchomości, znajdującej się w obszarze oddziaływania planowanego obiektu, zażądał wznowienia postępowania w tej sprawie, gdyż bez własnej winy nie brał w nim udziału. W toku tego wznowionego postępowania wyszło na jaw, że decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Czy w takim przypadku można stwierdzić jej nieważność?
Co mówią przepisy
W art. 145 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że w sprawie zakończonej ostateczną decyzją wznawia się postępowanie, jeżeli:
∑ dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe,
∑ decyzja została wydana w wyniku przestępstwa,
∑ decyzja została wydana przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu,
∑ strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
∑ wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który ją wydał,
∑ decyzja została wydana bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu,
∑ zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji, bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta