Jak ochronić niezarejestrowane oznaczenie
Przedsiębiorcy nie są bezsilni, gdy znak towarowy nie ma ochrony. Powstaje ona także wskutek używania go w obrocie gospodarczym.
Najłatwiejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem ochrony znaku towarowego jest jego zarejestrowanie we właściwym urzędzie – w Polsce w Urzędzie Patentowym, natomiast w UE w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. W ten sposób przedsiębiorca uzyskuje wyłączność na korzystanie z danego oznaczenia, a w rezultacie – może skutecznie żądać, by inni przedsiębiorcy (w szczególności jego konkurenci) nie posługiwali się oznaczeniami identycznymi lub podobnymi do zarejestrowanego znaku.
Niekiedy jednak rejestracji brakuje. Przyczyny tego mogą być różne. Przedsiębiorca może nie chcieć ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem ochrony lub nie mieć wiedzy, jak znak chronić. Może się też zdarzyć, że przedsiębiorca wprawdzie zarejestrował znak, lecz w obrocie posługuje się oznaczeniem znacznie różniącym się od zarejestrowanego lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta