Co decyduje o preferencyjnym charakterze pożyczki
FINANSE | Nie tylko banki udostępniają przedsiębiorcom pieniądze na rozwój ich działalności. Czynią to także inne instytucje. Niektóre z nich robią to na warunkach odbiegających od rynkowych, co zwykle łączy się z udzieleniem firmie pomocy publicznej lub tzw. pomocy de minimis.
Nie wdając się w zawiłości definicji pomocy publicznej oraz pomocy de minimis, generalnie chodzi o to, że firma, która z niej korzysta, otrzymuje dotację, pożyczkę lub kredyt, które są finansowane ze środków publicznych oraz przyznawane na korzystniejszych warunkach, niż oferowanych przez rynek. O ile pomoc publiczna może być udzielana tylko w ściśle określonych przypadkach, w zgodzie z nadrzędnymi unijnymi regulacjami i może wymagać zgody Komisji Europejskiej, o tyle pomoc de minimis traktowana jest łagodniej. Ze względu na ograniczoną kwotę tej pomocy (maksymalnie 200 tys. euro w ciągu trzech lat) uznaje się, że nie zagraża ona funkcjonowaniu jednolitego rynku europejskiego i stąd może być przez państwo udzielana bez potrzeby zgłaszania takiego faktu KE i uzyskiwania jej aprobaty.
Słowo o dotacjach
O ile przyznanie dotacji bez wątpienia uprzywilejowuje firmę, która z niej korzysta, to co będzie decydowało o uznaniu pożyczki za preferencyjną? Przykład dotacji jest oczywisty, ponieważ żadna instytucja finansowa, działając na warunkach rynkowych, nie udzieli bezzwrotnej dotacji innemu przedsiębiorcy. Mówiąc inaczej, nie da się znaleźć takiego finansowania na rynku (pomiędzy niezależnymi przedsiębiorstwami). Pomijamy tutaj oczywiście wątek aniołów biznesu czy funduszy typu venture capital, które jednak, podejmując decyzje o dofinansowaniu jakiegoś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta