Przekształcenie to nie tylko nowa szata
Zmiana formy aktywności gospodarczej z działalności osoby fizycznej na spółkę z o.o. to procedura, która pozwala uniknąć niedogodności wnoszenia aportem jednoosobowego przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego.
Każdy przedsiębiorca, prowadzący jako osoba fizyczna we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, może przekształcić tę działalność w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przekształcenie przedsiębiorcy w kapitałową spółkę prawa handlowego przebiega na podobnych zasadach jak w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego czy przekształceń spółek handlowych.
Jednak przy przekształceniu działalności osoby fizycznej w sp. z o.o. nie mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który po przekształceniu występuje w nowej „szacie" prawnej. Są to w istocie dwa podmioty.
Zezwolenia, ulgi i koncesje
Procedura przekształceniowa pozwala na zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej z jednoczesnym uniknięciem licznych niedogodności, z jakimi wiązało się dotychczas wnoszenie aportem przedsiębiorstwa przedsiębiorcy jednoosobowego do spółki prawa handlowego.
Zgodnie z art. 584² § 2 kodeksu spółek handlowych na skutek przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w osobę prawną spółka przekształcona pozostaje podmiotem – w szczególności – zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta