Medycyna estetyczna nie zawsze z podstawową stawką
O możliwości zastosowania zwolnienia z VAT dla zabiegu chirurgii plastycznej przesądza jego cel określony przez uprawnioną osobę. Nie ma natomiast znaczenia procedura czy użyty preparat.
Spółka jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej i wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej, także odpłatnie. Do końca 2014 r. usługi te były zwolnione od VAT. Jednak w związku ze zmianą art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT powstał problem ze stosowaniem zwolnienia.
Podatniczka szczegółowo opisała osiem zabiegów (m.in. operację rekonstrukcyjną „garbatego" nosa, opadania powiek górnych, brzucha, ust i piersi). We wszystkich tych przypadkach wskazała m.in. na względy natury psychologicznej. Te zabiegi spółka kwalifikowała ze zwolnieniem z VAT. Ostatnią operacją była naprawa wiotkości twarzy i opadania powiek górnych. Zabieg miał poprawić komfort życia i funkcjonowanie psychiczne badanej (kwalifikacja plastyka i psychologa). Spółka zastosowała w tym przypadku 23-proc. VAT. Jednak pacjentka żądała od niej zwrotu podatku, gdyż, jak twierdzi, w innych klinikach jest to zabieg nieopodatkowany. Spółka zapytała, czy leczenie opisanych schorzeń daje podstawę do zastosowania zwolnienia z VAT.
Fiskus odpowiedział, że żaden z opisanych przez placówkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta