Rezerwy na świadczenia pracownicze nie są obowiązkowe
Warunkiem tworzenia rezerw na odprawy dla pracowników jest spełnienie kryterium istotności. Ujmuje się je w księgach, jeśli ich nieuwzględnienie zniekształciłoby obraz sytuacji finansowej i majątkowej oraz wynik jednostki.
- Jesteśmy w trakcie sporządzania sprawozdania za 2014 rok. Spółka nie tworzyła dotychczas rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe. W 2014 roku znacznie wzrosło zatrudnienie w firmie. W związku z tym zapadła decyzja, aby po raz pierwszy utworzyć rezerwę na świadczenia pracownicze w roku obrotowym 2014. Jak powinniśmy to zdarzenie ująć w księgach rachunkowych tego roku? – pyta czytelniczka.
Rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe są to przyszłe świadczenia na rzecz pracowników, zależne od stażu pracy. Tworzone są na podstawie przepisów prawa pracy, regulaminów wynagrodzeń, układów zbiorowych i innych wiążących porozumień pracodawców z pracownikami. Warunkiem tworzenia rezerw jest spełnienie kryterium istotności. To oznacza, że rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe tworzy się, jeśli ich nieuwzględnienie w sprawozdaniu finansowym zniekształciłoby obraz sytuacji finansowej i majątkowej oraz wynik jednostki.
Pracownicy nabywają prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych przez cały okres zatrudnienia w jednostce, co powoduje powstanie zobowiązania jednostki wobec pracowników w kolejnych okresach. Zgodnie z treścią Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów z tytułu tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta