Zgoda na powołanie zamiast wzoru podpisu
PRAWO HANDLOWE | Wzory podpisów uwierzytelniane były notarialnie, co wiązało się z dodatkowymi kosztami dla spółek. Dziś już tak nie jest.
Tomasz Kamiński, Er nest Dymel
15 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która w założeniu miała ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności w formie spółek prawa handlowego. Jedną ze zmian zmierzającą do odformalizowania postępowania rejestrowego było uchylenie przepisów o obowiązku złożenia wzoru podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu lub prokurenta >patrz ramka.
Jak jest teraz
Uchylając obowiązek złożenia podpisów, wprowadzony został nowy wymóg polegający na dołączeniu do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot, ich zgody na powołanie. Stanowi to kompromisowe rozwiązanie dla przeciwników i zwolenników uchylenia dotychczasowej regulacji.
W przypadku spółek kapitałowych zgoda na powołanie do organu powinna zostać wyrażona przez osobę fizyczną powołaną do pełnienia funkcji członka zarządu, natomiast w przypadku spółek osobowych – przez wspólników uprawnionych do reprezentacji spółki, tj. wspólników spółki jawnej, partnerów w spółce partnerskiej (w przypadku nieustanowienia zarządu) oraz komplementariuszy w spółce komandytowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta