E-dokumentacja coraz częściej obowiązkowa
DANE | Przesyłanie elektronicznie faktur VAT oraz wniosków i dokumentów do KRS jest fakultatywne. Jednak firma, która ma więcej niż pięciu pracowników, musi składać w ten sposób niektóre deklaracje podatkowe oraz dokumenty do ZUS.
Rozwój zaawansowanych technologii teleinformatycznych pozwala na przesyłanie drogą elektroniczną dokumentacji wywołującej określone skutki prawne. Uniwersalność i standaryzacja tego typu rozwiązań sprzyja ich stosowaniu zarówno w kontaktach między przedsiębiorcami, jak i na linii przedsiębiorstwo – organy administracji państwowej.
Niezbędnym do realizacji tego celu warunkiem jest możliwość autoryzacji przesyłanych w ten sposób dokumentów i przyjęcie przez ich wystawcę odpowiedzialności za zawartą w nich treść. Możliwość taką daje identyfikacja wystawcy przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zarówno nadawca, jak i adresat informacji zawartych w dokumentach przesyłanych elektronicznie powinni dysponować sprzętem i oprogramowaniem komputerowym służącymi do składania i weryfikacji podpisu elektronicznego. Ponadto wystawca dokumentu elektronicznego musi posiadać zestaw techniczny do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego (kwalifikowany certyfikat, kartę kryptograficzną, czytnik kart kryptograficznych). Zestaw taki stanowi całość wykazywaną w fakturze VAT wystawianej przez podmiot certyfikujący o okresie użytkowania dłuższym niż rok, ale cenie niższej niż 3,5 tys. zł (nie wymaga więc ujęcia w księgach rachunkowych jako środek trwały).
Wydano już ponad milion certyfikatów
Zgodnie z danymi udostępnianymi przez kwalifikowane podmioty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta