Weksel in blanco wykazuje się w zobowiązaniach warunkowych
DOKUMENTY | Precyzyjnie sporządzona umowa wekslowa znacznie zwiększa bezpieczeństwo dłużnika. Powinna zostać ona skonstruowana w taki sposób, aby możliwie jednoznacznie wskazywać na powiązanie z danym wekslem.
- Chcemy rozpocząć współpracę z nowym kontrahentem, podjęliśmy negocjacje w sprawie zawarcia umowy. Zleceniobiorca nalega, abyśmy wystawili weksel in blanco. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego typu formą zabezpieczenia umowy i mamy obawy co do jej bezpieczeństwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, ustalając szczegóły porozumienia? – pyta czytelniczka.
Weksel obliguje jego wystawcę lub trasata do uiszczenia wskazanej w nim kwoty w określonym terminie na rzecz remitenta. Weksel in blanco (inaczej zwany niezupełnym) charakteryzuje się tym, że w momencie wystawienia nie zawiera wszystkich elementów określonych w ustawie z 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe (dalej: prawo wekslowe). Elementy te są różne w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wekslem trasowanym czy własnym >patrz tabela.
Już brak jednego z wymienionych w tabeli elementów skutkuje nadaniem wekslowi miana in blanco. Skrajnym przypadkiem jest tzw. weksel goły, czyli czysty blankiet wekslowy, na którym widnieje tylko podpis wystawcy (dłużnika).
Wyeliminować ryzyko
Weksel in blanco jest typem weksla najczęściej stosowanym do zabezpieczania transakcji. Niewątpliwie ułatwia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta