Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek i formalności przy wypłacie dywidendy

15 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Krysztofiak
źródło: Rzeczpospolita

ZASADY | Podział wyniku jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Obowiązki wynikające z przekazania udziałów w zysku wspólnikom będą się różniły w zależności od ich formy prawnej i siedziby.

- Jesteśmy spółką z o.o. Wśród naszych udziałowców są podmioty polskie i zagraniczne. Rozważamy wypłatę dywidendy za 2014 r. Jakie obowiązki będą ciążyły na spółce w związku z wypłatą dywidendy? – pyta czytelnik.

Wypłata dywidendy w spółce z ograniczoną działalnością uregulowana jest w przepisach kodeksu spółek handlowych, które powinny mieć odzwierciedlenie w umowie spółki. Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota zysku przeznaczona do podziału przez wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Dla polskiego podatnika

Wysokość opodatkowania przychodów z dywidend została określona w obydwu ustawach o podatku dochodowym: od osób prawnych i fizycznych, w ryczałtowej wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. Płatnikiem podatku są podmioty wypłacające dywidendę. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10116

Wydanie: 10116

Spis treści
Zamów abonament