Jaki podatek i formalności przy wypłacie dywidendy
ZASADY | Podział wyniku jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Obowiązki wynikające z przekazania udziałów w zysku wspólnikom będą się różniły w zależności od ich formy prawnej i siedziby.
- Jesteśmy spółką z o.o. Wśród naszych udziałowców są podmioty polskie i zagraniczne. Rozważamy wypłatę dywidendy za 2014 r. Jakie obowiązki będą ciążyły na spółce w związku z wypłatą dywidendy? – pyta czytelnik.
Wypłata dywidendy w spółce z ograniczoną działalnością uregulowana jest w przepisach kodeksu spółek handlowych, które powinny mieć odzwierciedlenie w umowie spółki. Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota zysku przeznaczona do podziału przez wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.
Dla polskiego podatnika
Wysokość opodatkowania przychodów z dywidend została określona w obydwu ustawach o podatku dochodowym: od osób prawnych i fizycznych, w ryczałtowej wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. Płatnikiem podatku są podmioty wypłacające dywidendę. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta